Simona Halep, învinsă în primul meci la Roma. Constănţeanca poate cădea din nou în clasamentul WTA

Simona Halep a pierdut, miercuri, scor 3-6, 6-4, 3-6, meciul cu Daria Gavrilova (Australia, 32 WTA), disputat în turul secund al turneului de la Roma (Italia). Competiţia este dotată cu premii totale în valoare de 2,599,610 de dolari. Halep riscă să cadă în clasamentul mondial pe poziţia a şaptea.

Meciul dintre cele două jucătoare a durat o oră și 59 de minute. Ajunsă în capitala Italiei după victoria de poveste de la Madrid, Simona a început primul act cu multe greșeli neforțate și a pierdut, scor 6-3, în doar 36 de minute.

În setul doi, constănțeanca s-a redresat repede și a fost mai agresivă și concentrată. Halep și-a adjudecat setul, după ce a reușit două breakuri, în 45 de minute, după care, partida a fost întreruptă din cauza ploii.

După reluarea jocului, primele game-uri au fost echilibrate, Simona fiind cea care a cedat prima. Gavrilova a profitat de greșelile româncei, s-a distanțat la 5-2 și a câștigat ulterior partida, cu 6-3 în decisiv.

La ediţia trecută a turneului de categorie Premier 5 de la Roma, Halep a ajuns în semifinale, astfel că ea avea de apărat 350 de puncte. Înfrângerea de miercuri o va costa cel puţin un loc în clasamentul WTA, maximum două